POČASÍ ITÁLIE

Klimatické podmínky v celé Itálii jsou velmi rozličné. Je to způsobeno různým členěním, které zahrnuje na jihu státu vrcholy Alp, ve vnitrozemí četné nížiny a dále také ostrovy ve Středozemním moři. Kromě nadmořské výšky jednotlivých krajinných útvarů hraje roli v utváření počasí také směr a síla větrů a poloha.

Roční období

Itálie je stát oblíbený turisty v jakékoliv roční době. V létě zde turisti cestují za účelem strávení slunečné dovolené u moře, v zimě si zase užívají prázdniny na zasněžených horách v italských Alpách, kde se mohou plně věnovat lyžování. Ve zbývajících měsících na jaře a na podzim se návštěvníci vydávají poznávat všelijaké památky a města s bohatou historií. Teploty jsou příjemně vysoké a vhodné pro dlouhé procházky. Pro lepší představu se teploty v Římě se pohybují kolem 7 °C v lednu a kolem 25 °C v červenci. Nejtepleji je zde v červenci a srpnu (okolo 26 °C).

Oblasti a jejich klima

Skoro na celém území Itálie se rozprostírá subtropické podnebí. Na severu je mírné pásmo, které je charakterizováno suchými a teplými léty. Naopak v horské části se vyskytuje vysokohorské klima, kde jsou časté studené zasněžené zimy. Pádská nížina nacházející se v centrální části Itálie oplývá velice teplým letním obdobím, stejně tak zimy jsou zde méně chladné, teploměr ukáže teplotu minimálně nad 0 °C. Nejteplejší oblastí je jih státu, kde jsou velmi parné letní dny a zima se podobá osvěžujícímu létu se slunečními paprsky.

Teploty v částech Itálie

Jelikož je sever Itálie položen v mírném podnebném pásu, stejně jako naše Česká republika, počasí je zde téměř shodné s naším. Dešťových srážek je tu málo a zimy jsou mírné, avšak v Alpách jsou velké sněhové pokrývky ideální pro lyžování, snowboard a další zimní sporty. V extrémních zimách se teplota sníží až na -20 °C. Nejlepší podmínky pro návštěvu Alp za účelem zimních sportů jsou mezi prosincem a květnem. Na jaře a v létě si zde můžete vychutnat příjemné turistické vycházky či cykloturistiku při teplotách mezi 15 °C a 25 °C.

Subtropický pás je typický pro jižní oblast Itálie. Počasí v létě je zde nadmíru teplé a suché bez výrazných dešťových přeháněk. Za to zimní období je vlídné s velkým počtem sněhových srážek. 24 °C je průměrná teplota v létě, nejtepleji je na ostrově Sicílii, kde teplota dosahuje 40 °C. Příčinou je teplý vítr scirocca, který vane od Afriky.

Ve střední části Itálie panuje kontinentální podnebí, pro něž jsou typické chladné zimy doplněné sněhem a mlhami a teplými léty. Je to nejvíce osídlená oblast především díky správným podmínkám pro pěstování plodin.

Aktuální nabídka zájezdů do Itálie

REKLAMA

Cestovní kancelář Nomád - sleva 4000 Kč na zájezd na Taiwan
Smart Textile
Last Minute